Skotsko 2014
Skotsko Když se řekne Skotsko, tak se většině lidí vybaví Lochnesská pšíšera, whisky, kilt a dudáci. Ono je toho ale ve Skotsku mnohem více. Při své návštěvě byste rozhodně neměli opomenout hlavní město Skotska - Edinburgh. Dále pak ostrov Skye, který je unikátní ukázkou rozmanité skotské přírody. Kdo má rád turistiku, tak takový výstup na horu Ben Lomond nebo Ben Nevis (nejvyšší horu Skotska) ho určitě uchvátí. Máte-li pak dostatek času, tak návštěva ostrovů Lewis and Harris, který je řazen mezi deset nejhezčích ostrovů světa nebo pak cesta na úplný sever Skotska (Durness, Duncansby Head) Vás určitě nezklame. A když toho pořád nebudete mít dost, tak si můžete zahrát golf v St. Andrews, což je taková Mekka golfu z celosvětového pohledu. Expedice se uskutečnila v termínu 30.5. - 15.6.

USA 2013
USA USA je zřejmě zemí nejvíce obdivovanou a nenáviděnou zemí vůbec. Žádná jiná země v člověku nevyvolává takové protichůdné pocity. Pokud se ale zaměříme pouze na přírodní krásy a jiné zajímavosti, tak se můžeme lehce přiklonit k tomu prvnímu. USA je zemí velmi rozlehlou, zemí s mnoha krásnými národními parky či městy. Pokud se budu bavit o západním pobřeží, tak by určitě nikdo neměl minout národní park Yosemite, snad nejkrásnějš park v USA vůbec. Máte-li trochu času nazbyt, tak dalším parkem v řadě je určitě Yellowstone se svými gejzíry a horkými prameny. Minout také nesmíte park Zion či Bryce Canyon a samozřejmostí je Grand Canyon. Trochu odlehčit své peněžence pak zase můžete v kasínech města Las Vegas, San Francisco vás uchvátí svým kopcovitým terénem, liberálním postojem a samozřejmě mostem Golden Gate. Los Angeles je pak zase synonymem pro Hollywood - filmový zbavní průmysl. Expedice se uskutečnila v termínu 16.8. - 8.9.

Japonsko 2012
Japonsko Japonsko aneb Země vycházejícího slunce. Země, která geograficky spadá do Asie, ale asijskou se příliš nezdá. V porovnání s ostatními zeměmi se zde mísí prvky západní civilizace, ale přitom jsou Japonci hrdí na svou historii a tradice, takže zde paraleně a v souladu fungují dva odlišné životní postoje. Japonsko je zemí s velkou tektonickou aktivitou, což vyvolává častá větší či menší zemětřesení. Jde také o zemi s pohnutou historií, neboť na města Hirošima a Nagasaki byly shozeny jediné dvě atomové bomby v historii lidstva vůbec. Určitě byste neměli minout místa jako Nikkó, Kjóto, Hirošima a samozřejmě Tokyo. Kdo chce poznat Japonsko i z jiné stránky, tak ať naopak zavítá např. do Kagošimi či na ostrov Hokkaidó. Expedice se uskutečnila v termínu 11.8. - 2.9.

Island 2012
Island Islandu se také někdy říká "země ledu a ohně". Ledu proto, že zde najdete několik velkých ledovců jako je třeba Vatnajökull, což je druhý největší ledovec Evropy a také proto, že sníh se zde drží velkou část roku a to hlavně ve vnitrozemí. Ohně proto, že se na ostrově nachází několik aktivních sopek (např. Askja nebo pro Evropany velmi dobře známá sopka Eyjafjallajökull). Island je také známý jako vhodné místo pro pozorování velryb (např. Husavík). Dále byste neměli minout útesy Látrabjarg (nejzápadnější místo Evropy) obývané legendárními papuchálky, oblast jezera Mývatn nebo například nádherné vodopády, kterých na Islandu najdete skutečně nepřeberné množství. Expedice se uskutečnila v termínu 5.5. - 19.5.

Srí Lanka 2012
Kandy - sirotčinec Pokud se zeptáte lidí na Srí Lance na cestu, tak místo mapy rozevřou dlaň, která nádherně představuje tvar ostrova. Srí Lanka nabízí všechno přes hory, moře, krásnou přírodu a pro mnohé i dobrodružství. Hlavním lákadlem jsou velké čajové plantáže, krásné pláže a také mnoho národních parků. Je zde vidět i několik druhů naboženství a to vše na malém kousku ve srovnání s jinými zeměmi. My jsme tuto cestu podnikli mezi 15.4. a 1. 5. 2012.

Japonsko a Jižní Korea 2011
Tokio tower Pokud se někdo podívá na mapu, tak zjistí, že geografická vzdálenost obou zemí není nijak výrazná. Nicméně země jako takové jsou v mnohých směrech přeci jenom odlišné. Rozdíly jsou dány historickým vývojem obou zemí. V každém případě jsou to země ohromě vyspělé a krásné. Pokud se jakkoliv rozhodnete pro návštěvu Japonska, tak čím více času si na tuto zemi dáte, tak jen uděláte dobře. Mile Vás potěší vlídnost místních lidí a na druhou stranu uvidíte velké davy lidí, kteří jsou velice disciplinovaní. Pokud by někdo chtěl srovnávat technické vymoženosti, tak J. Korea má o kousek navrch, ale mentalita a vzhled lidí je odlišný... My jsme tuto cestu podnikli mezi 6.9. a 18. 9. 2011.

Myanmar 2011
Při vyslovení jména Myanmar většina z nás zapřemýšlí a až o něco později si vzpomene, že jde o zemi, která je ve světě spíše známá jako Barma. Barma je známá hlavně díky svému autoritářskému vojenskému režimu, který násilně potlačuje snahy o demokracii. Když se však oprostíme od politiky a zaměříme se na zemi samotnou, tak můžeme spatřit zemi nezkaženou turistickým ruchem, milými lidmi, nádhernou přírodou a skvostnými památkami. Žádný cestovatel tak nemůže například minout Bagan, pagodu Shwedagon či jezero Inle. Skutečným zážitkem pak může být trek oblastech jako je Kalaw nebo Keng Tong. Expedice byla uskutečněna v termínu 21.4. - 15.5.

Jižní Karibik 2010
Harmony 47 Pro mnohé je Karibik místem bílých pláží a tyrkysového moře. Pro jiné je to zase ráj pro jachting... A právě tuto variantu jsme si vybrali my. Navštívili jsme ostrovy Martinik, Svatou Lucii, Barbados, Svatý Vincent a Grenadýny. I když jsme si původně mysleli, že ostrovy budou jeden jako druhý, tak jsme se velice mýlili. Každý z ostrovů nám nabídnul rozmanitou tvář v podobě rozdílné kultury, ale i fauny a flóry. Expedice se uskutečnila na jachtě Harmony 47 v termínu 30.4. - 17.5.

JAR - Zimbabwe - Botswana 2010
Botswana_Chobe Každá z těchto 3 zemí je známá ve světě nečím jiným. Když vyslovíte jméno Zimbabwe, tak se většině vyjeví autokratický prezident Robert Mugabe a země sužovaná hyperinflací. Země ale dokáže nabídnout mnohem více. Například ruiny Velkého Zimbabwe nebo světoznámé Viktoriiny vodpády. Botswana se naopak pyšní mnoha národními parky, kde můžete narazit na slony, žirafy, zebry, lvy a další rozmanitou faunu, přičemž národní parky se rozkládají na téměř 1/5 země. JAR je nechvalně známý velkou kriminalitou, ale kromě toho dokáže nabídnout nádhernou přírodu v několika národních parcích jako je třeba Kgalagadi park nebo známé stolové hory u Kapského města. Expedice se odehrála v termínu 23.4. - 17.5.

Peru - Bolívie 2009
Machu Picchu Když se řekne Peru a Bolívie, tak se člověku vybaví hlavně Machu Picchu nebo proslulá Cesta smrti v Bolívii. Ono je toho ale mnohem více. Jak Peru, tak i Bolívie jsou rozmanité země disponující nádhernými horami (např. Huascarán či Salcantay v Peru). V Peru můžete dále spatřit bájné jezero Titicaca, Cusco a také deštný prales v oblasti Amazonie. Naproti tomu Bolívie vás může překvapit nádhernou přírodou v okolí Uyuni (hory, poušť, solná jezera - to všechno v nás zanechalo nesmazatelný dojem), naopak ruiny v Tihuanaca zase mohou lákat milovníky tajemna. Fyzičku si zase můžete vylepšit v nejvýše položeném hlavním městě na světě - v La Paz. Expedice byla podniknuta v termínu 16.4. až 11.5.

Indonésie 2008

Balijské moře - ostrov Gili Trawangan Indonésie se může pyšnit tisíci krásnými ostrovy s překrásnou krajinou. Ne nadarmo se o ni říká, že je to "Ráj na zemi". Můžete zde vidět pláže s černým, žlutým i krásně bílým pískem. Pro ty, kteří mají rádi přírodu, jsou zde národní parky a velké množství sopek. Turisty nejnavštěvovanějším ostrovem je Bali. Za shlédnutí samozřejmě stojí i okolní ostrovy Lombok, Sumbawa, ostrovy Gili či menší Jelení ostrov. Při návštěvě Indonésie určitě nezůstávejte na jednom místě, ale uskutečněte nejeden výlet, ať můžete poznávat přírodu, náboženství, styl života a další věci, které dělají Indonésii "Rájem na zemi". Expedice byla uskutečněna v termínu 25.4. - 16.5. 2008

Thajsko - Kambodža - Vietnam 2007

Bangkok - Thajsko Z těchto 3 zemí je turisticky nejznámější zřejmě Thajsko, což je velká škoda, neboť i Kambodža a hlavně Vietnam má co nabídnout. Napřiklad Kambodža je proslavená hlavně díky chrámovému komplexu Angkor Wat a také díky její smutné historii (1975-1979). Místa spjatá s terorem Rudých Khmerů (Tuol Sleng, Killing Fields) můžete navštívit v hlavním městě Phnompenhu. V případě Vietnamu mi přijde zajímavější jižní část (např. delta Mekongu, Saigon nebo třeba oblast Mui Ne či Nha Trang). V severní části země jsou pak nejnavštěvovanější místa Hanoj či Halong Bay. Specifickou kapitolou je DMZ zóna, kde můžete např. navštívit tunely Vinh Moc a na vlastní oči poznat místa spjatá s válkou ve Vietnamu. Expedice byla podniknuta v termínu 21.4. až 12.5.

 

Izrael a Jordánsko 2005

Západní břeh Jordánu - Izrael Izrael spolu s Jordánskem není možná tradiční destinace pro dovolenou nicméně můžeme vřele doporučit. Největší dojem v nás asi zanechala návštěva Jerusaléma (staré město a okolí) nebo Západní břeh Jordánu (Betlém, Jericho,..), což je autonomní oblast pod palestinskou samosprávou. Jordánsko je naopak proslavené skalním městem Petra nebo nádherným potápěním v Rudém moři na jihu země (Akabský záliv). Cestou z hlavního města Amánu směrem na jih se pak můžete zastavit u Mrtvého moře a zjistit, zda to, co se o tomto místě vypráví je skutečně pravda:-) Expedice byla podniknuta v době od 17.6. do 2.7.